Montepulciano, jedno z najpiękniejszych miast południowej Toskanii wznoszące się od wieków na szczycie wzgórza pomiędzy Val di Chiana a Val d’Orcia, słynne jest przede wszystkim z produkowanego tu wina – Nobile di Montepulciano. Nobile po włosku znaczy szlachetny, nazwa wina wiąże się zarówno z niepowtarzalnym smakiem wina, jak i z faktem, że  wino produkowane było przez okoliczną arystokrację. Montepulciano, nazywane w średniowieczu Castello Politiano, zostało prawdopodobnie założone  w VI w. przez uciekających przed barbarzyńcami mieszkańców rzymskiej kolonii Chiusi. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 714 r. Badania archeologiczne wykazały jednak, że już wcześniej istniały w tym miejscu osiedla etruskie, a potem rzymskie. Później miasto zmieniło nazwę na Puliciano.

Usytuowane na wzgórzu, powyżej bagien Val di Chiana, pozwalające kontrolować południowe obszary regionu, stało się przyczyną rywalizacji większych ośrodków o przejęcie kontroli nad Montepulciano. Siena, a szczególnie Florencja toczyły o nie walki trwające kilka wieków, w czasie których przechodziło z rąk do rąk, raz do jednego ośrodka władzy, raz do drugiego. Ostatecznie miasto znalazło się pod kontrolą Florencji w 1511 r. W 1561 r. uzyskało status biskupstwa, co spowodowało jego dalszy rozwój. Nadany wówczas miastu kształt urbanistyczny zachował się do dzisiaj.

Większe znaczenie polityczne Montepulciano nie przyniosło mu automatyczniewiększych korzyści gospodarczych. W XV w. rozpoczął się okres upadku i dopiero po osuszeniu położonych w dole bagien w XVIII w., oraz po nadaniu miastu znacznie wyższej rangi administracyjnej nastąpiło stopniowe jego odrodzenie.Miasto zachowało oryginalną renesansową zabudowę z kamienia z wieloma pięknymi pałacami, których architektami byli tacy artyści jak: Baldassare Peruzzi (1581-1537), Jacopo Barozzi da Vignola (1507-1573) i Antonio da Sangallo Starszy (1455-1534). W Montepulciano widoczny jest pewien wpływ architektury florenckiej, czego przykładem jest zabudowa Piazza Grande, a zwłaszcza Palazzo della Signora. Fasadę pałacu zaprojektował Michelozzo. Obecnie Montepulciano odwiedza wielu turystów. Przez większą część roku jego stare uliczki wypełnia tłum przybyszów z różnych regionów świata, których przyciąga fascynująca architektura wpisana w naturalną scenerię przyrody. Przy wąskich ulicach miasta stoją liczne kościoły. Wewnątrz murów miejskich, przy trzech głównych ulicach biegnących równolegle do grzbietu zbocza, stoją stłoczone domy szlachty.Ze względu na piękno miasta kręcono tutaj sagę „Zmierzch – Księżyc w nowiu”. W tym samym miejscu powstawały filmy „Pod słońcem Toskanii” Poza „Zmierzchem”, „Sen nocy letniej” oraz „Angielski pacjent” i „Niebo”.

558 KOMENTARZE

Comments are closed.