trydent0002
XIII-wieczna Torre Venga

Po objechaniu Jeziora Bodeńskiego, ostatni dzień w Italii  przed wyjazdem do Liechtensteinu, postanowiliśmy spędzić w Trento czyli Trydencie. Jadąc od strony Werony, po minięciu z prawej strony wspomnianego jeziora, na horyzoncie zaczęły pojawiać się Alpy. Góry jak to góry, całkowicie dominując krajobraz, zawsze robią ogromne wrażenie. I w takim właśnie krajobrazie, nad rzeką Adygą, w większości na jej lewym brzegu, w cieniu masywów Bondone i Paganella znajduje się Trydent.

trydent0026Miasto znane przede wszystkim z odbywającego się w latach 1545-1563 Soboru Trydenckiego, wielokrotnie uznawane jest przez media za najlepsze do życia miejsce. Ma wszystko z czym kojarzą się Włochy i czego od nich można oczekiwać: zabytki, świetne restauracje, sklepy i targowiska, a wszystko w otoczeniu ośnieżonych szczytów i 40 minut od palm nad błękitną wodą nad Riva del Garda.

trydent0013
Kolejka linowa do wioski Sardagna (600 m n.p.m.)

Początkowo miejscowość była osadą Celtów, zaś od 222 r.n.e. znalazła się pod panowaniem Rzymu i przyjęła nazwę Tridentum. Tridentum było ważnym centrum administracyjnym i handlowym. Po upadku cesarstwa należała do Ostrogotów, później Longobardów, a następnie wchodziła w skład hrabstwa frankijskiego. W 952 r. przyłączona do Bawarii, a od 1027 roku funkcjonowała jako samodzielne księstwo biskupie. W roku 1363 miasto zajęte przez Habsburgów zaczęło się najszybciej rozwijać. W 1545 Trydent stał się miejscem obrad soboru, będącego odpowiedzią na narastającą potrzebę reformacji Kościoła Katolickiego.

trydent0048
XVI-wieczny romańsko-gotycki kościół Sant’Apolinare

W czasie Wiosny Ludów 19 marca 1848 miało miejsce powstanie, które zostało krwawo stłumione. W roku 1866 podjęto nieudaną próbę przyłączenia Trydentu do Włoch.trydent0087

Do I wojny światowej miasto, podobnie jak Triest, znajdowało się w granicach Austro-Węgier. Zostało zajęte 3 listopada 1918 roku przez wojska włoskie. Na podstawie traktatu pokojowego w Saint-Germain-en-Laye zostało przyłączone do Włoch.

Po znalezieniu parkingu, rozpoczęliśmy poszukiwanie restauracji, już w pierwszych chwilach byliśmy zauroczeni tym miejscem. Fasady budynków, niestety nieodnowione, skrywały malowidła które w dawnych czasach musiały wyglądać niesamowicie….ba! nawet teraz, choć wyblakłe, wyglądają imponująco.

Jak większość turystów, zwiedzanie zaczęliśmy od  Piazza del Duomo w centralnym punkcie miasta, ze stojącą na środku ciekawą architektonicznie katedrą wybudowaną w stylu romańsko-lombardzkim. Jest to kościół, którego budowę rozpoczęto w XII w., na miejscu wcześniejszej świątyni, poświęconej biskupowi Trydentu i męczennikowi św. Wigiliuszowi – patronowi miasta (zwanemu również Wirgiliuszem z Trydentu ur. ok. 360 w Rzymie, zm. 405 w dolinie Val Rendena). Prace zakończono dopiero w XV w. Część cegieł znajdujących się w murze pochodzi ze świątyni z VI w. n. e. W środku znajdują się freski z XVI w.

trydent0052
Katedra San Vigilio, Miejsce zgromadzeń soborowych.

Na dziedzińcu przed katedrą znajduje się fontanna Neptuna z 2 poł. XVIII w. A tuż obok trydent0051katedry wznosi się XII-wieczny Palazzo Pretorio, będący aż do XIII w. siedzibą rządu biskupiego. Obecnie Museo Diocesano, eksponujące XVI-wieczne gobeliny i dzieła sztuki sakralnej ze skarbca katedry: bogatą kolekcję XVI-wiecznych flamandzkich gobelinów oraz liczne drewniane rzeźby z XIV-XV w. Nad pałacem góruje XIII-wieczna wieża – Torre Civica zwana również Kwadratową Wieżą. W górnej części wieży znajdują się dwa dzwony, z których jeden został dodany w 1448 roku. Od 1789 roku, dzwon jest zwany dzwonem Renga, gdyż zwoływał on publiczne spotkania i egzekucje (od Arenga  – Arengo – w Republice Weneckiej zgromadzenie ogółu dorosłych obywateli republiki). Rankiem 4 sierpnia 2015 roku, wskutek zwarcia elektrycznego na wieży wybuchł pożar trawiąc drewnianą konstrukcję w tym belki na których umieszczony był dzwon. Dzwon spadł kilka metrów nie czyniąc nikomu krzywdy.

trydent0056
Torre Civica i Palazzo Pretorio

Idąc dalej uroczymi uliczkami Trydentu z daleka widać najbardziej znany i charakterystyczny zabytek miasta – Castello del Buonconsigilio. Jest to obiekt godny Paryża czy Rzymu. Przez ponad pięć wieków był on siedzibą biskupów i ich dworów. Koniecznie trzeba zwiedzić ogrody oraz wieżę zamku – Torre Grande. Znajduje się przy niej najstarsza część zamku Castelvecchio, wzniesiona w XIII w. W XVI w. budowlę przebudowano i postawiono obok nową część zamku, tzw. Magno Palazzo. Wewnątrz Castello del Buonconsigilio mieści się muzeum Museo Provinciale d’Arte, gromadzące interesujące zbiory sztuki (m.in. seria fresków z 1400r.), a także archeologiczne i etnograficzne.trydent0093

trydent0008
Castello del Buonconsiglio

Warto także przespacerować się na sam skraj Trydentu, a właściwie już za jego granicę do pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki znajdującej się w lasku na wzgórzu, na szczycie którego znajduje się mauzoleum Cesare Battistiego.

trydent0038
Strome schody na szczyt

Trydent, naszym zdaniem zasłużenie przez dziennikarzy jest uznawany za raj.

Informacja turystyczna

Via Manci 2; tel.: +39 0461216000; www.discovertrento.it; otwarte od 9 do 19.

 

1247 KOMENTARZE

Comments are closed.