Europapark0006Europa-Park znajduje się na granicy Niemiec, Szwajcarii i Francji w niewielkiej miejscowości Rust. W głównej mierze, to mieszkańcy Rust  są zatrudnieni w parku, ale i ci którzy tam nie pracują do Europa-Parku mają wejście bezpłatne. Związane jest to pewnie z tym, że jest to największy w Niemczech i drugi pod względem popularności park rozrywki w Europie. To z kolei skazuje mieszkańców tego niewielkiego, liczącego niecałe 4 tys. mieszkańców miasteczka, na to, że nie mogą rozkoszować się wiejską sielanką. Ruch wokół miejscowości jest porównywalny z tym w największych metropoliach. I to bez przesady. Wystarczy wyobrazić sobie 5 500 000 odwiedzających powierzchnię 95 h na której znajduje się park. A jest co odwiedzać 🙂

Europapark0004
Plac przed bramą wejściową

W parku jest aż 13 rollercoasterów, 9 typowo wodnych przejażdżek, a także wiele innych ekscytujących atrakcji –  w tym mnóstwo pokazów.

Europapark0033
Pokaz hiszpańskich tańców

Nazwa parku związana jest z tematyką, podzielony jest on na 14 krain związanych z Europą bądź jej regionami (niestety nie ma Polski 🙁 ) : są to Niemcy, Anglia, Francja, Europapark0013Grecja, Holandia, Włochy, Austria, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Region Skandynawii, Hiszpania, Irlandia i Islandia. Dodatkowo specjalnie dla dzieci mamy Zaczarowany Las i Krainę Przygody.

Parking kosztuje 5€ za dzień, natomiast wejście na teren parku w sezonie letnim to 36€ za dzieci w wieku 4-11 lat, pozostali do 60 roku życia 41€, i seniorzy powyżej 60 płacą tyle co dzieci 36€, najmłodsi do 4 roku życia mają wstęp bezpłatny. W sezonie zimowym ceny są niższe o 6€ . Dzieci za okazaniem dokumentu, w dniu urodzin mają wstęp bezpłatny (do urodzin jeszcze wrócę). Za te ponad 100 atrakcji najwyższej jakości uważam, że nie jest to wysoka cena. Atrakcji jest tyle, że nie starczy nam czasu na wszystko w jeden dzień. Park oczywiście jest na to przygotowany, na miejscu są zarówno hotele (a jakże tematyczne), jak i wioska indiańska z wigwamami do wynajęcia 🙂 czy kampingi. Park jako jeden z nielicznych otwarty jest cały rok, zimą od końca listopada do początku stycznia park zamienia się w bajeczny zimowy krajobraz z licznymi romantycznymi atrakcjami świątecznymi, adwentowymi i sylwestrowymi.

Europapark0001Kiedy dzień wcześniej dowiedziałem się, że następnego dnia od rana będę w tym parku, to słuchając opowieści wyobrażałem sobie jakieś ogromne Wesołe Miasteczko. Kiedyś będąc bardzo młodym byłem w chorzowskim lunaparku i sądziłem, że wiem o co chodzi. Tymczasem to co zobaczyłem na miejscu zupełnie mnie zaszokowało.

Europapark0040Już z daleka, jeszcze z autostrady widać w oddali pnące się w górę rollercoastery i kolejki górskie. Kiedy przekroczyliśmy bramę znaleźliśmy się w doskonałym bajkowym świecie. Ten Europapark0009mój pierwszy raz, chyba mógłbym porównać do jakiejś mocnej halucynogennej używki która przeniosła mnie do innego świata. Przez pierwsze kilka minut musiałem wyglądać jak ktoś kto całe życie spędził w dżungli i nagle znalazł się w dużym mieście, a z pewnością tak się czułem. Było głośno od muzyki jak w bajkach i kolorowo, mijali i zaczepiali nas moderatorzy przebrani za różne bajkowe postaci. Wszystko wokół kusiło, żeby sprawdzić, dotknąć co to jest. Oczywiście kolejny raz już nie przynosił tyle emocji, ale na tym chyba polega „pierwszy raz” 🙂 Wracając do Chorzowa, to trochę tak jakby porównywać Poloneza Caro z Lamborghini.

Europa-Park pojawił się na świecie w tym samym roku co ja, i razem obchodziliśmy 40. urodziny 😉

Europapark0015
Tron czterdziestolatka 🙂

Oprócz niesamowitej adrenaliny dostarczanej przez różne atrakcje, w każdym z tych Państw możemy poznać jego kuchnię i zwyczaje.

Europapark0053
Grecka tawerna

Raz jeszcze wspomnę, że na terenie obiektu jest aż 101 atrakcji (jak bajkowych dalmatyńczyków, przypadek? 😉 ) i aby ułatwić zwiedzanie, oprócz podziału na krainy, są one także podzielone na strefy tematyczne jak atrakcje adrenalinowe, wodne, przeznaczone dla całych rodzin, itd.

Europapark0059
Posejdon
Europapark0037
Posejdon

Europapark0003Więcej informacji na stronie Europa-Park, otrzymasz klikając tutaj: Europa-Park.

A Tobie który park rozrywki najbardziej się podoba?

609 KOMENTARZE

Comments are closed.