Trudno będąc w Rzymie nie odwiedzić Watykanu. Z kolei jeśli już odwiedzać Watykan, to najlepiej w połączeniu z  audiencją generalną i błogosławieństwem Papieża.

watykan0004Audiencja u papieża została wprowadzona przez Piusa XI w 1930 roku, i odbywa się w środy o godz. 10.00. Żeby dostać się na audiencję, konieczna jest więc wczesna pobudka. Tłumy pielgrzymów w tym dniu starają się dostać na plac przed bazyliką św. Piotra w watykan0010Watykanie. Ważne jest to, by pojawić się na placu św. Piotra co najmniej 30 minut przed zapowiedzianą godziną rozpoczęcia audiencji, bo papież Franciszek zazwyczaj przejeżdża przez plac na kilkanaście minut przed audiencją. Aby dostać się tam dostać, trzeba kilkukrotnie przejść przez kontrolę policji jak na lotnisku, następnie kierowani jesteśmy do sektora. Wejście na audiencję papieską jest zawsze bezpłatne! i wszystkie chętne osoby są wpuszczane. My niestety, albo raczej stety nie udaliśmy się bezpośrednio do sektora, tylko w kierunku toalety z której pilnie musiałem skorzystać. Gdy skończyłem Papież zaczął już błogosławić i wszystkie sektory były zajęte. Ochrona powiedziała  żebyśmy zostali tu gdzie jesteśmy, bo Papież tędy przejeżdża. I rzeczywiście, przejechał w odległości 1,5 m. Nie trzeba być wierzącym aby poczuć te emocje. Wszyscy się przepychają żeby Papież spojrzał na nich, krzyczą kraje z których pochodzą. Naprawdę wzruszająca i podniosła chwila. Z tego co się dowiedzieliśmy, obecny Papież budzi takie same emocje jak Jan Paweł II na początku swojej kadencji – jest zupełnym przeciwieństwem Benedykta XVI, na którego audiencjach plac był pusty.

watykan0175Audiencja trwa około 1,5 godziny w czasie których nie można wejść do Bazyliki. Można jednak wejść do Muzeów Watykańskich.  Wstęp do Muzeów, Ogrodów i Bazyliki kosztuje 30€, jednak ze względu na długość kolejki biegnącej wzdłuż muru i ciągnącej się kilkaset metrów, sprawia, że samemu może być z tym kłopot (pół dnia spędzimy w kolejce) – dlatego najlepiej (o czym piszemy tutaj) skorzystać w tym wypadku z oferty biura podróży. My skorzystaliśmy z zaproponowanych przez Itakę – Rzymskich wakacji i jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani. Pełen program wycieczki przeczytacie klikając tutaj.

A tak, wzruszające chwile przeżyliśmy:

 

Bazylika św. Piotra

watykan0056Kościół zbudowany w miejscu pochówku św. Piotra, miejscu które stało się szczególnie ważne dla członków nowo powstałej religii chrześcijańskiej. Nie wiadomo w którym roku Piotr przybył do Rzymu, wiadomo jedynie, że po roku 50. Nie wiemy także kiedy poniósł swoją męczeńską śmierć, poza tym, że został ukrzyżowany w cyrku cesarskim koło Watykanu w czasach prześladowań, rozpoczętych przez Nerona, a zatem między 64 a 67 rokiem.  Chcąc pomóc rosnącej w siłę religii , w początkach IV w. cesarz Konstantyn Wielki położył fundamenty pod pierwszy kościół św. Piotra. Początki bazyliki watykańskiej wiążą się z imieniem cesarza Konstantyna, jako założyciela. Wiąże się to z uniwersalną władzą cesarza rzymskiego i grobem apostoła. Jej ogrom sprawił, że stała się legitymizacją określonej tradycji. Miejsce w którym ją wybudowano, zostało wskazane przez położenie czczonego grobu św. Piotra w nekropolii na zboczu wzgórza Watykan.  Nie ma dokumentów dotyczących budowy bazyliki, ale zachowane pozostałości ukazują dość jasny obraz – zamierzano nadać monumentalny charakter miejscu pochówku apostoła oraz stworzyć strukturę architektoniczną dla tłumów pragnących je nawiedzać. Bazylika, mierząca łącznie 250 m długości, stanowiła znaczącą budowlę nawet w kontekście imperialnego Rzymu. Konsekrowany przez papieża Sylwestra I 18 listopada 326 r.

Muzea Watykańskie  

Mówi się o Muzeach papieża w liczbie mnogiej gdyż są w nich reprezentowane wszystkie formy sztuki. Jest rzeźba grecko-rzymska rozmieszczona w rozmaitych galeriach, salach, watykan0030otwartych miejscach, są świadectwa najstarszych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego obok dzieł Giotta i Caravaggia, Giovanniego Belliniego i Leonarda da Vinci, Poussina i Valentina zebranych razem z pracami Matissa, van Gogha, Bacona i Fontany, przechowywanych w Kolekcji Sztuki Współczesnej. Nie brakuje przedmiotów sztuki „mniejszej” – złocone wyroby ze szkła i kości słoniowej, brązy i mozaiki, emalie i tkaniny – należące do najcenniejszych na świecie, zgromadzonych w Muzeach Biblioteki Apostolskiej i Galerii Arrasów. Sarkofagi i rzeźby, manuskrypty kultur pozaeuropejskich od Afryki po Oceanię, od Obu Ameryk po Chiny.

Dziś Muzea Watykańskie odwiedzane są przez ponad 5 milionów osób rocznie. Obsługuje je ponad 600 pracowników.

541 KOMENTARZE

Comments are closed.