Paradoksalnie, mimo iż w moim rankingu Korfu zajmuje wysoką pozycję tuż za Włochami i Kretą, z tej wyprawy zostało nam niewiele zdjęć (będziemy ratować się zdjęciami z telefonu). Jak to wytłumaczyć? Coś się stało z aparatem, a jeśli chodzi o wysoką pozycję, to pewnie dlatego, że tak bardzo przypomina Kretę – jeśli chodzi o klimat. Tak samo soczyście i zielono, czyli to wszystko czego brakowało mi na Rodos.

Korfu
Przyroda Korfu.

Ale także ludzie jacyś bardziej przyjaźni (i nie chodzi mi tutaj o codziennie darmową degustację anyżówki w pobliskim spożywczym  :-D). Oczywiście na Rodos też poznaliśmy fantastycznych ludzi, m.in. Dziadziusia który ze swoją siostrą od chyba 50 lat prowadził Tawernę „U Georga” i miał przepyszną kawę czy pizzę, ale na Korfu czy Krecie takich ulubionych miejsc mieliśmy zdecydowanie więcej.

Korfu
Ulubiona miejscówka na relaks niedaleko hotelu. TimeOutBar prowadzony przez Anglika.

Co ciekawe Korfu stanowiła kiedyś całość z Grecją kontynentalną, ale na skutek pęknięć i uskoków została od niej oddalona. Część wyspy jest górzysta, drogi są strome i strasznie zakręcone, na poboczu można znaleźć samochody z wypożyczalni turystów którzy sobie odpuścili jazdę i po prostu zadzwonili do biura gdzie zostawili auto. Ale myślę, że Polacy na tych wąskich i stromych uliczkach bez problemu sobie poradzą.

korfu
Jedna z licznych wysepek.

Korfu wygląda jak pełne zieleni rajskie miejsce z wynurzającymi się na wybrzeżu malutkimi wysepkami. Tam moglibyśmy mieszkać. Nasza ocena: 5/5

Troszkę historii

Człowiek pojawił się na Korfu w Erze Paleolitycznej, w tym okresie wyspa połączona była z lądem stałym. W „Odysei” Homera, na Korfu miejsce miała jedna z najpiękniejszych przygód Odyseusza – spotkanie z księżniczką Nauzyką.

Korfu0010
Plaża

Korfu zaczęło rozkwitać w latach 775 – 750 przed Chrystusem, kiedy to na wyspę przybyli Koryntianie. Miasto Korfu, po skolonizowaniu przez Koryntian szybko stało się potęgą ekonomiczną i gospodarczą. Rok 427 przed Chrystusem był kamieniem milowym w historii Korfu. Po krwawej wojnie domowej między demokratami a oligarchami, zwyciężyli demokraci.

W roku 280 przed Chrystusem Korfianie stanęli do walki wspólnie z Pyrrusem, w jego kampanii przeciwko Rzymianom. Rzymianie ponieśli olbrzymie straty i ponieśli klęskę. Pyrrus jednak nie wykorzystał swojego zwycięstwa tak jak powinien, aby całkowicie pokonać Rzymian i nie osiągnął ostatecznego celu kampanii. Od tego czasu, ten typ zwycięstwa jest nazywany „Pyrrusowym zwycięstwem”.

W 229 roku przed Chrystusem, wyspę oblegali i plądrowali piraci. Korfianie byli zmuszeni prosić o pomoc Rzymian. Tym sposobem Rzymianie umieścili swoją pierwszą bazę na Korfu. W rzeczywistości zaczęła się okupacja Rzymian, która doprowadziła do utraty przywilejów i potęgi Korfian.

Korfu0018W 40 roku naszej ery, na wyspę przybyli biskupi jońscy Iasonas i Sosipatros z Tarsus – uczniowie św. Pawła. Jako pierwsi zaczęli głosić Ewangelię Nazarejczyka na wyspie i wybudowali pierwszy kościół na wysepce Pythia, który poświęcili św. Stefanowi.

Po śmierci Konstantyna Wielkiego w 337 r.n.e. i podziale Państwa Rzymskiego, Korfu weszło w skład jego wschodniej części.

 W okresie bizantyjskim Korfu pod względem administracyjnym było częścią Kefalonii rządzonej przez generała podległego bezpośrednio Cesarzowi.

W 1109 r. wyspę podbił pirat z Genui, Leon Vetrano, który używał Korfu jako bazy dla swych ataków pirackich na Peloponez.

Korfu0024
Żyzne tereny Korfu były łakomym kąskiem dla Wenecjan.

Okupacja wenecka trwała od 1386 roku, aż do 1797. Przez ten czas wyspa była rządzona arystokratycznie, przez garstkę rodzin. Ciągłe zagrożenia ze strony Turków zmusiły Wenecjan do poprawy obronności poprzez zbudowanie kolejnych fortyfikacji.

Korfu0020
Fortyfikacje Korfu

Okupacja wenecka skończyła się 19 czerwca 1797 roku, kiedy francuski generał Anselm Gentile wylądował ze swoją armią na wyspie i zdobył obie fortece. Nastąpiło panowanie Republiki Francuskiej, trwało jednak ono zaledwie dwa lata. 5 listopada 1799 roku, wysłannicy sił sprzymierzonych Rosji i Turcji zażądali poddania się Korfu. Korfu0014Francuski generał odmówił, co natychmiast doprowadziło do trwających cztery miesiące działań wojennych. 4 marca garnizon francuski poddał wyspę Turkom i Rosjanom. Po ogłoszeniu wojny między Rosją a Turcją, Korfu opowiedziało się za Rosją, ale nie pozostała długo pod jej wpływem. 8 lipca 1806 roku, Rosja i Francja podpisały traktat, na mocy którego Korfu wróciło do Francji.

Tym razem Francuzi chcieli rządzić w bardziej przyjazny sposób. Zainteresowali się życiem mieszkańców. Odremontowali fortece i wybudowali nowe fortyfikacje. Zainteresowali się też ulepszeniem edukacji – założona została Akademia Jońska.

Upadek Napoleona sprawił iż Korfu trafiło pod okupację brytyjską, która trwała od 23 czerwca 1814 roku do 21 maja 1864 roku, kiedy to po wybraniu Giorgiosa I na króla Grecji, Wyspy Jońskie oddano państwu greckiemu.

Korfu0044
Dorożka w Korfu

W grudniu 1915 roku wyspa doznała kolejnego wstrząsu kiedy to zajęły ją sprzymierzone siły Anglii, Francji i Włoch, i stacjonowały tam do końca I Wojny Światowej.

1282 KOMENTARZE

Comments are closed.