Jak wiadomo, Majorka przyciąga równie mocno masową turystykę, co wiele sławnych i bogatych osobistości. My niestety należymy do tej pierwszej grupy, ale z podekscytowaniem śledziliśmy doniesienia prasowe kto przyleciał a kto odleciał. Pojawiają się szejkowie, artyści, arystokraci, gwiazdy filmowe i muzyczne oraz osoby z towarzystwa które majątki odziedziczyły – słowem śmietanka 😉

Majorka0008Ale skąd to zainteresowanie Majorką i co z tym wspólnego ma nasz narodowy kompozytor? Otóż, Fryderyk Chopin wraz z francuską pisarką George Sand zapoczątkował tradycję wpadania na chwilę, żeby nacieszyć się słońcem.  Wyspę rozsławiła George Sand w swojej książce „Zima na Majorce”. To dzięki tej książce Majorka stała się znana europejskim podróżnikom. A stało się to pomimo tego, iż pobyt pary na Majorce nie był zbyt udany, a wręcz był bardzo nieudany.

Majorka0022
Fortepian Fryderyka Chopina

W roku 1838 przypłynęli na wyspę aby schronić się przed paryskimi plotkami i w nadziei, że świeże powietrze dobrze wpłynie na zdrowie Fryderyka oraz 14–to letniego syna Sand. Po kilku tygodniach spędzonych w Palmie kochankowie przenieśli się do Valldemossy, najwyżej położonego miasta na wyspie.

Majorka0024
Fontanna i pomarańcze w ogrodzie klasztoru

Wynajęli „cele” w budynku rozwiązanego klasztoru cystersów, płacąc za nocleg jedynie 35 peset za rok. Niestety, klasztor był zimny i wilgotny co nie sprzyjało zdrowiu kompozytora który czuł się bardzo źle. Również Sand nie czuła się najlepiej, nie polubiła z wzajemnością wyspy i jej mieszkańców, którzy przestali traktować ją uprzejmie. Właściciel willi, kiedy dowiedział się, że Chopin jest chory na gruźlicę, wyprosił ich.

Majorka0014
Cela Chopina

Na początku pobytu kompozytor w liście do swojego agenta i przyjaciela Juliusza Fontany nazwał Valldemossę „najpiękniejszym miejscem na ziemi”, szybko jednak przyszło rozczarowanie. Na wyspie było zimno i wilgotno, jeden z niewielu tam skomponowanych utworów, to: Preludium Deszczowe.

Majorka0020Fryderyk podupadał na zdrowiu, fortepian nie dojechał na czas, związek się rozpadał. George Sand nie miała czasu pisać, gdyż opiekowała się chorym kochankiem. Mieszkańcy potępiali ich związek i okazywali niechęć pisarce, jednej z pierwszych feministek, gdyż chodziła w spodniach, paliła cygara i nie chodziła do kościoła. Sand zemściła się nazywając mieszkańców we wcześniej wspomnianej książce małpami, dzikusami i złodziejami. Paradoksalnie przyczyniło się to do popularności wyspy, a ową książkę można zakupić niemal w każdym sklepie turystycznym Majorki.

Majorka0028W Valldemossie w XIV w. urodziła się jedyna święta Majorki – Catalina Tomas (Katarzyna z Palmy). Wieśniaczka i zakonnica kanonizowana w 1935 roku.

Majorka0037
Udekorowane do procesji okna

Co roku w lipcu, przez miasto przechodzi procesja na cześć Cataliny, nazywanej La Beateta – Mała Święta.

Majorka0003
La Beateta

14 KOMENTARZE

Comments are closed.