Salon de Provence 0026To miasto w samym sercu Prowansji wybraliśmy na bazę noclegową i wypadową do zwiedzania regionu. Miasto jest tak urocze, że był to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Codziennie nim opuściliśmy hotel, jedząc na tarasie śniadanie, podziwialiśmy podniebne ćwiczenia zespołu akrobacyjnego Francuskich Sił Powietrznych stacjonującego w Bazie w Salon de Provence – Patrouille Acrobatique de France.

Ale jeśli ktoś myśli, że miasto słynie tylko z tego, niech posłucha tej historii…

Salon był miejscem ludzkiej pracy w czasach starożytnych, ale pierwsza pisemna wzmianka o nim była w czasie wczesnego średniowiecza. A było to w roku 871 w akcie inwentaryzacji nieruchomości, który stanowi, że Rostans, arcybiskup Arles, posiada ziemie w regionie Salon. Po raz pierwszy wspomniano o „Villa Salonne” nieruchomościach rolnych założonych w czasach Karola WielkiegoSalon de Provence 0002 należących do Opactwa św. Wiktora z Marsylii.

Salon był strategicznym skrzyżowaniem handlowym pomiędzy Arles, Awinion, Aix i Marsylią. Aby utrzymać swoją władzę, w X wieku, arcybiskupi z Arles, na skale Le Puech zbudowali zamek obronny Château de l’Emperi, nazwa pochodzi od Świętego Cesarstwa Rzymskiego, gdyż zwierzchnikiem Prowansji był Cesarz Rzymski. Château czyli Zamek widoczny jest na zdjęciu obok. Dzisiaj, Château de l’Emperi jest znakomitym przykładem rozwoju architektury zamkowej od 13 do 16 wieku.

Salon de Provence 0047W XII wieku, rolnicy i właściciele sklepów, którzy osiedlili się u podnóża zamku zbudowali wał obronny. W XVII wieku, na terenie północnej bramy dawnych murów miejskich zbudowano Wieżę Zegarową. Brama oznacza przejście od nowego do starego miasta. Każdy dzień tygodnia jest reprezentowany przez inną planetę. Słońce w niedzielę, Księżyc poniedziałek, Mars wtorek, Merkury w środę, Jowisz czwartek, Wenus piątek i sobota Saturn. Brama Zegarowa została całkowicie odnowiona w 2003 roku. Salon de Provence 0011

Na początku XIII wieku, u podnóża zamku został zbudowany kościół Saint Michael. Zwykły i surowy wygląd, zostaje ocieplony przez ciepło kamienia użytego do konstrukcji i odbijającego się w nim słońca. Nad drzwiami głównymi znajduje się tympanon z tego samego okresu, przestawiający św. Michała przebijającego włócznią węża symbolizującego Szatana.

Salon de Provence 0012W roku 1344, pod kaplicę znajdującą się przy cmentarzu poza murami miasta, Jean de Cardonne położył kamień węgielny pod budowę  Kolegiaty Saint Laurent. Budowa trwała niemal półtora wieku. Przerwy spowodowane były napadami zbrojnych band, plagą i w końcu brakiem funduszy. Kolegiata została ukończona w roku 1480.

W Kolegiacie znajduje się grób ze szczątkami Michela de Nostredame znanego jako Nostradamus, który mieszkał w Salon-de-Provence od 1547 roku aż do śmierci w roku 1566. Obecnie w domu w którym mieszkał, badał przeszłość, teraźniejszość i przyszłość … aż do 3797 roku i gdzie napisał swoje słynne przepowiednie jest muzeum Nostradamusa. Salon de Provence 0014

W okresie renesansu, widoczny na zdjęciu powyżej Adam de Craponne zaprojektował kanał mający doprowadzić wodę do miasta. Kanał pobierał wodę z rzeki Durance i nawadniając miasto umożliwił rozwój przemysłowy i rolny. Pomnik wzniesiono w hołdzie dla niego w roku 1854 naprzeciwko Ratusza. W latach 1870-1920 Salon stał się miastem przemysłowym wytwarzając pod przewodnictwem Marsylii ogromne ilości oleju i mydeł.

Salon de Provence 0050
Czynna do dziś fabryka mydeł.
Salon de Provence 0052
Rondo w Salon

W roku 1918 Salon de Crau został przemianowany na Salon-de-Provence.

Salon de Provence 0017

W 1937 roku, powstaje Baza Lotnicza Sił Zbrojnych. Od 1964 roku stacjonuje w nim wspomniany na początku zespół akrobacyjny Francuskich Sił Powietrznych i wnosi do Salon bardziej miejski i kosmopolityczny charakter. Jednakże dziedzictwo pozostawione przez Średniowiecze i XIX wiek jest widoczne w całym mieście.

 

 

 

 

 

 

 

 

1277 KOMENTARZE

Comments are closed.