Roussillon0034Roussillon jest miasteczkiem pięknie położonym w dość niezwykłej scenerii. Wśród czerwono–różowo–żółtych skał wyrastają kolorowe domy budowane z miejscowego budulca. Wskutek wydobycia miejscowego kamienia o głębokiej barwie ochry i erozji terenu, z czerwonozłotej ziemi potworzyły się skały, wąwozy oraz różne inne dziwne formy terenu.  Wydobycie odbywa się już od 2 tys. lat metodą odkrywkową, czasem tylko drążąc tunele. Otaczające je kolorowe skały zawdzięczają fantastyczne kształty eksploatacji kamienia i erozji.

Ta bajkowa kraina ognistoczerwonych wąwozów i stromych klifów rozciąga się między płaskowyżem Vaucluse a łańcuchem górskim Luberon, na ogromnych złożach ochry (mieszanki piasku i gliny zabarwionej przez tlenek żelaza).

Roussillon0002Symfonia rdzawych kolorów, sprawia, że to górskie miasteczko o niezwykłej scenerii Roussillon0009jest bardzo romantyczne…w końcu stara miłość nie rdzewieje 😉

Być może miasteczko przyciąga zakochanych, ze względu na średniowieczną legendę. Według legendy, czerwony kolor skał powstał w wyniku wielkiej miłości. Otóż, jak głosi legenda, w średniowieczu, Sirmonda, żona miejscowego pana, zakochała się w trubadurze. Kiedy pan kazał go zabić, zrozpaczona Sirmonda rzuciła się na skały i to jej krew zabarwiła skały.

Samuel Beckett (irlandzki dramaturg, prozaik i eseista, tworzący początkowo w języku angielskim, a od 1945 – francuskim. Jeden z twórców teatru absurdu), aktywnie działający we francuskim ruchu oporu, w czasie II wojny światowej przez dwa lata, od roku 1942, ukrywał się w jaskini Bonelly w pobliżu Roussillon.

Roussillon0013

Zapraszamy do obejrzenia galerii

661 KOMENTARZE

Comments are closed.