Na początku VI wieku przed naszą erą, na skale Arles powstało centrum handlowe, założycielami byli Foceanie, przybysze z greckiego miasta Focea. Tak podczas kolonizacji jednego z miast powstaje Arles, skrzyżowanie dróg lądowych łączących Hiszpanię z Włochami. Arles wykorzystuje szlaki wodne, czyniące zeń port rzeczny i morski.

Arles0052
Nad rzeką Rodan.

Za czasów Imperium Rzymskiego, miasto przeżywa wspaniały okres. Zwane Małym Rzymem galijskie miasto przyozdabia się pięknymi monumentami, takimi jak: Amfiteatr, Teatr, Forum, akwedukt który syci miasto „wodami jasnymi, słodkimi i świeżymi”. Arles prosperuje u szczytu kultury rzymskiej.

Les Arenes Arena zwana niesłusznie amfiteatrem, pochodzi z I w.n.e. Jest najbardziej okazałym rzymskim zabytkiem w mieście i jednym z 20 największych amfiteatrów starożytnego Rzymu na świecie (owal o wymiarach 136×107 m.). Dwie kondygnacje mogły niegdyś pomieścić 20 tys. widzów. W średniowieczu przekształcona na fortecę, stąd pozostałości wież obronnych. Później systematycznie rozbierano ją na budulec, a jeszcze później zamieniono w miastoosiedle dla bezdomnych (200 domów i 2 kaplice). Restaurację obiektu rozpoczęto w 1825 roku. Obecnie odbywają się tu korridy oraz słynne wyścigi po kokardę.

Arles0022Théâtre Antique czyli Teatr Antyczny niedaleko Areny, zbudowany został w 27  25 r.p.n.e., niestety naszych czasów doczekał w opłakanym stanie. W V wieku pozyskiwano z niego kamień na budowę świątyń i mieszkań, a na jego terenie wznoszono domy  i wytyczano ogrody aż do XVII wieku. Ponownie odkryty w czasie wykopalisk w latach 1827 1855. Jedyne co pozostało ze ściany zdobiącej scenę to głowa posągu Diany, korpus posągu Augusta i słynna Wenus z Arles której kopię przechowuje się w Muzeum Antycznym Arles.

Upadek Imperium i inwazje barbarzyńskie powodują schyłek świetności miasta. W roku 885, w momencie podziału Imperium Karolingów powstaje Królestwo Prowansji. W roku 1487 Arles zostaje przyłączone do Królestwa Francji.

Arles0021Wielu turystów przyjeżdża do Arles tylko ze względu na van Gogha. Ten sławny postimpresjonista w Arles namalował swoje najsłynniejsze dzieła. Za życia jednak nie zdobył uznania.

Arles0047Arles0048

Warto wybrać się na przechadzkę jego śladami by porównać malarską wizję z rzeczywistością. Mieszkańcy miasteczka uważali artystę za niebezpiecznego dziwaka, miał jednak kilu przyjaciół. Fascynowały go pola, drzewa, cyprysy i kwiaty, szczególnie irysy i słoneczniki.

526 KOMENTARZE

Comments are closed.