zdjęcia 217
Przed bramą Legolandu

Jak Legoland to tylko w Danii – ten prawdziwy i oryginalny 😉 Oczywiście ktoś powie, że w Niemczech też jest i to fajniejszy, ale umówmy się, w tej dziedzinie Król jest tylko jeden i pochodzi z Billund, a nazwisko jego to Ole Kirk Christiansen. Ole Kirk Christiansen urodził się w 1891 roku we wsi Fliskov jako dziesiąte dziecko biednych farmerów. Od dzieciństwa pracował w gospodarstwie, następnie zaczął uczyć się zawodu cieśli i zamieszkał w pobliskim Billund, gdzie założył zakład stolarski specjalizujący się w produkcji składanych drabin. Założył też rodzinę i doczekał się czterech synów. W latach 30. Christiansena dotknął wielki kryzys gospodarczy, a także śmierć żony i pożar warsztatu. Christiansen wystrugał wówczas dzieciom małą, drewnianą kaczkę, by zajęły się czymś i nie myślały o pożarze. Zauważywszy, jak dużą radość sprawiła ona dzieciom, Christiansen zdecydował się na produkcję takiej zabawki i szybko zdobył sobie swoim produktem popularność w okolicy. By nie wypaść z rynku zaczął strugać inne zabawki, a z czasem klocki z których można ułożyć zamki. W  roku 1934 zmienił nazwę firmy zabawkarskiej na LEGO. „Leg godt“ w języku duńskim oznacza „baw się dobrze“, a po łacinie wyraz „Lego” znaczy „składam”. Dzieci od początku pokochały te klocki, przedsiębiorstwo się rozwijało i od roku 1947 mamy do czynienia z klockami plastikowymi.

W 1975 roku w zestawach pojawiły się pierwsze proste ludziki Lego, a obecną formę ludzików z ruchomymi częściami ciała przybrały od 1978 roku.

zdjęcia 223W roku 1968 otwarto w rodzinnym mieście pierwszy Legoland. Jest on największym parkiem Legoland na świecie i wszystko w nim jest zbudowane z klocków Lego przez co obserwowany z góry przypomina miasteczko. Park zajmuje powierzchnię 123 000 m2.

zdjęcia 235
Legoland z wieży widokowej

Niestety, bilety nie należą do najtańszych ale raz w życiu warto się tam wybrać. Nam udało się zakupić bilety w znacznej promocji na niemieckim Grouponie i stamtąd też rozpoczęliśmy trasę. Z samego rana wyruszyliśmy z Hamburga, co jest dobrym miejscem wypadowym do Legolandu. Podróż z samej Polski byłaby męcząca a jedziemy tam się rozerwać 🙂

zdjęcia 335
Strach się bać 😉

Dania jest uroczym krajem, wszystko sprawia wrażenie jakby było widokówką. Dachy pokryte strzechą i równiutki asfalt dopełniały bajkowego krajobrazu, który zaburzyły ceny jedzenia na stacji benzynowej 😉 Jednak niech to nas nie odstrasza przed odwiedzeniem Legolandu, i pamiętajmy, żeby skorzystać z okazji póki możemy to wytłumaczyć dzieckiem, bo potem to już tylko z wnukami.

zdjęcia 370Zabawa jest przednia nie tylko dla dzieci, bywały chwile kiedy to my bawiliśmy się lepiej 😉

zdjęcia 327W Legolandzie znajduje się wiele atrakcji, między innymi miniatury autentycznych budowli, które podziwiać można płynąc łódką, oczywiście z klocków.

W 2012 roku, największym zainteresowaniem wśród młodych ludzi cieszyły się Lego Star Wars.legoland0008

 

Nam podobała się podróż piracką łodzią przez groty piratów, choć było naprawdę strasznie 😉

Czeka na nas w Billund mnóstwo atrakcji…

…z pewnością nasze pociechy po odwiedzeniu Legolandu będą zarówno zmęczone jak i szczęśliwe

legoland0073

647 KOMENTARZE

Comments are closed.