Annecy0001Annecy to piękne miasto pełne kwiatów, co szczególnie trafiło w gusta Sabiny. Miasto 30 razy zdobyło tytuł na najbardziej ukwiecone miasto Francji.

W czasach rzymskich była tu osada Annesium, nazywana tak od imienia właściciela stojącej w niej willi – Anninciusa. Annency po raz pierwszy wspomniane zostało w dokumencie z 1107 roku, jako położone między najstarszym kościołem św. Maurycego i zamkiem, którego budowa dobiegała właśnie końca. Wiadomo jednak również, że od X do początku XV wieku znajdowała się w nim rezydencja hrabiów Genewy. Do której jest zaledwie 40 km.

Annecy0031
Katedra św. Piotra

Na rozwój Annecy, jego kulturę i historię, decydujący wpływ miało jego położenie na szlaku handlowym i komunikacyjnym. W XVI w. Annecy stało się ważnym ośrodkiem kontrreformacji. To tu w 1535 przeniesiono z pobliskiej szwajcarskiej Genewy, zdominowanej przez zwolenników Jana Kalwina, siedzibę biskupstwa katolickiego. W latach 1602-1622 funkcję biskupa sprawował św. Franciszek Salezy, działała w Annecy też druga tutejsza katolicka święta, Joanna Franciszka de Chantal, założycielka klasztoru Nawiedzenia NMP (De la Visitation). Oboje pochowani są w w tutejszej Bazylice Nawiedzenia zbudowanej w XVI wieku.

Nieopodal placu pisarza i filozofa Jana Jakuba Rousseau (spędził w Annecy 2 lata swojej młodości) znajduje się Cathédrale Saint-Pierre (katedra św. Piotra), we wnętrzu której znajduje się dzieło Zdjęcie z krzyża, to podobno dzieło samego Caravaggia.

Liczne kanały oraz mosty sprawiają, że to urokliwe miasteczko zwane jest alpejską Wenecją.

Annecy0020
Palais de l’Isle – Pałac na Wyspie
Zwiedzając Annecy, najlepiej po prostu nieśpiesznie spacerować po uroczej, choć pełnej turystów starówce.
Annecy0039

Annecy0048Miejscowość znana jest z uprawianych na przyległym, wielkim i czystym jeziorze d’Annecy sportów wodnych, przede wszystkim żeglarstwa.

Przed wypożyczeniem sprzętu należy sprawdzić które części akwenu są wyłączone z żeglugi.

Jest również wiele biur oferujących pomoc w uprawianiu wspinaczki, można wynająć przewodnika i wypożyczyć sprzęt.

Popularne jest również uprawianie raftingu i kanoningu, a także paralotniarstwa.

Na południowowschodnim brzegu jeziora Annecy wznosi się wapienny masyw La Tournette. Na najwyższym szczycie ma 2351  i prowadzi do niego szlak z przełęczy Col de l’Aulp (1424m).

Annecy0003
La Tournette.

Warto również odnotować, że to właśnie tu powstał pierwszy market Carrefour otwarty w 1960 roku

1269 KOMENTARZE

Comments are closed.