Liechtenstein0078Trudno mi wyobrazić sobie, aby ktoś jechał do tego małego państewka docelowo. Księstwo Liechtenstein, choć naprawdę piękne, nie jest na tyle duże aby zwiedzać je dłużej niż dwa dni (ma 25 km długości i 6 km szerokości). Nie jest też zbyt przyjaźnie tanie. Za dużą pizzę, która wielkościowo kwalifikowałaby się jako mała w całej Europie, zapłaciłem 18 €. Aby mieć niejaki pogląd na ceny wystarczy wspomnieć iż zasiłek dla bezrobotnych wynosi tam 12 500 zł (bezrobocie jest najniższe w Europie i wynosi ok. 2,5%) a średnia płaca krajowa to ponad 25 000 zł. Podsumowując, warto zatrzymać się tam na jedną noc, ale jeśli nie chcecie zrujnować kieszeni nie szykujcie tam 2 tygodniowego urlopu 🙂 Choć trzeba przyznać, że malowniczo położona w scenerii górskiej stolica Vaduz, przyciąga latem sporo miłośników pieszych wędrówek, zimą zaś narciarzy.

Liechtenstein0076

Liechtenstein0084
Vaduz

Księstwo Liechtenstein nie posiada własnej waluty, posługuje się frankiem szwajcarskim i warto w te walutę zaopatrzyć się najpóźniej na granicy. Można płacić euro ale przelicznik jest 1=1, a więc niezbyt dla nas korzystny.

Liechtenstein0052
Vaduz

W Liechtenstein posługujemy się językiem niemieckim. Ludzie są niebywale uprzejmi i czuć tam po prostu pieniądz. Co zadziwiające, kiedy tylko zbliżaliśmy się do przejścia dla pieszych kierowcy zatrzymywali się oczekując naszej decyzji. Było to sporym szokiem, wyobraźmy sobie taką sytuację w Polsce przechodzimy obok pasów a samochody już czekają aż machniemy im ręką, że nie zamierzamy przechodzić na drugą stronę. Może łatwiej będzie nam to ogarnąć, gdy zdamy sobie sprawę z ilości mieszkańców. Otóż Księstwo rządzone przez Jego Najjaśniejszą Wysokość księcia Liechtensteinu, księcia opawskiego i karniowskiego, hrabiego Rietbergu, suwerena Domu Liechtenstein Adama II zamieszkuje niecałe 37 000 ludzi. Powierzchniowo, zajmując 160 km² jest 2000 razy mniejsze od Polski, jednocześnie będąc jednym z najbogatszych krajów świata.

Liechtenstein0060
Ratusz Vaduz

Główną religią jest chrześcijaństwo praktykowane przez 95% ludności, katolicyzm jest religią państwową a ustrojem politycznym monarchia konstytucyjna.

Liechtenstein0053Zatrzymaliśmy się w hotelu JUFA w miejscowości Malbun, na wysokości 1600 m.n.p.m. Sam wjazd był niesamowity. Widoki zapierające dech w piersiach, droga bardzo stroma, wąska i kręta. Niestety Sabina jechała z zamkniętymi oczami a nasz młodzieniec nie miał ochoty nagrywać ani robić zdjęć 🙂 Droga z Malbun do Vaduz była niestety mniej spektakularna i dwupasmowa.

Liechtenstein0013
Nasz hotel

Migawki z Malbun

Migawki z Vaduz

175 KOMENTARZE

Comments are closed.