Czy wiedzieliście, że aby potwierdzić prawo do korzystania z ubezpieczenia podczas pobytu za granicą potrzebna jest specjalna karta? Karta która w dodatku wydawana jest bezpłatnie? My nie. A przynajmniej przez kilka wyjazdów. Naprawdę moim zdaniem za mało jest informacji dotyczącej tej karty – Karty EKUZ czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie informują o niej zarówno biura podróży, jak i mało jest informacji np. na lotniskach, dworcach czy przygranicznych stacjach paliw, że nie wspomnę o mediach.

A potrzebna nam w ogóle ta karta? Ano, jest ona konieczna aby bez problemu korzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ.  Oczywiście, nigdy nic się nam nie przydarzyło, ale lepiej dmuchać na zimne i nie kusić losu.

Niestety, karta wydawana jest dla osób ubezpieczonych tylko na 6 miesięcy. Po tym okresie całą procedurę musimy przejść ponownie. Nie jest ona szczególnie skomplikowana, ale troszkę czasu musimy temu poświęcić. Nie bardzo rozumiem, dlaczego przy obecnie skomputeryzowanym systemie, ZUS nie jest w stanie zdalnie nam tej karty aktywować czy przedłużać ważność. Karta jest naprawdę fajnie i profesjonalnie zrobiona, a mimo to, po określonym czasie wędruje do kosza i wyrabiamy następną. Gdzie tu logika?

A jak wyrobić kartę?

Najpierw musimy znaleźć placówkę NFZ pod którą podlegamy, następnie stąd możemy pobrać wniosek, który możemy:

  • zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ;
  • wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ;
  • wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;
  • złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.

Osobiście polecam wybrać się osobiście i na miejscu wypisać przyszykowane i gotowe wnioski.  Jeśli jednak do NFZ mamy daleko, możemy zaznaczyć  we wniosku pole: „pocztą na adres” i oczekiwać listonosza. Możemy również pisemnie upoważnić inną osobę do odbioru.

Podsumowując, kartę warto mieć a my od kiedy dowiedzieliśmy się o jej istnieniu, staramy się ją mieć zawsze na wyjazdach, mimo upierdliwej formy wyrabiania co pół roku nowej.

Warto zaznaczyć, że osoby pobierające emeryturę, kartę dostają na 5 lat, z kolei bezrobotni na 2 miesiące.

2051 KOMENTARZE

Comments are closed.