Drogi podobne są do tych w Polsce. Dopuszczalne prędkości w terenie zabudowanym, to 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na autostradach 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5  (kierowcy niemający minimum 2 letniego doświadczenia 0,0‰) 

edyta
Tygodniowa winieta

Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Winiety kupimy na stacjach benzynowych, również na przygranicznych w Polsce. Najkorzystniej kupić winietę tygodniową, o ile Słowenię traktujemy jako kraj tranzytowy. Winietę naklejamy na szybie po stronie kierowcy, lub pod lusterkiem wstecznym na przedniej szybie.

Do podróżowania po Słowenii wystarczy polskie prawo jazdy – nie jest potrzebny międzynarodowy dokument, nie ma też obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego.20160731_192517

Na terenie Słowenii obowiązuje jazda z włączonymi światłami przez cały rok, a wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

20160731_195140W porze zimowej – od 15 listopada do 15 marca  – samochód należy wyposażyć w opony zimowe. Motocykliści i motorowerzyści muszą jeździć w kaskach z ważną homologacją.

W związku z krętymi drogami i brawurową jazdą kierowców w Słowenii jest stosunkowo dużo wypadków samochodowych. Przy autostradach co 2 km znajdują się telefony alarmowe.

Z parkowaniem w Słowenii nie ma większych problemów. Jedynie w większych miastach są strefy płatnego parkowania. Parkingi w wyznaczonych miejscach kosztują 1€ za godzinę, Bilety najczęściej można kupić w automatach lub w kioskach. W głównych miastach są również parkingi strzeżone.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułŚmieszne sytuacje
Następny artykułSłówka

1232 KOMENTARZE

Comments are closed.